سانسوریا (شمشیری):

 

این گیاه زیستی چند ساله همیشه سبز بوده و برگ های شمشیری و كشیده ای به رنگ سبز دارد . در انگلیس گاهی به آن زبان مادر شوهر (Mother in lows tongue  ) می گویند .زیستگاه اصلی این گیاه غرب افریقا می باشد . طول گیاه گاهی بیش از نیم متر می رسد . در نوع ابلق این گیاه زینتی ، برگ ها مخلوطی از سبز در متن و زرد در كناره ها هستند . سانسوریا دارای گونه های كوتاه و بلند می باشد . این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده ودر نقاط مختلف منزل می توان آن را نگهداری كرد . گل آن جذابیت خاصی نداشته ولی معطر می باشد.

نگهداری :

درجه حرارت : بهترین رشدخودرادردمای بین25- 18درجه داردوبه دمای زیرصفرحساس می باشد

 نور : در جاهایی كه نور مناسب باشد رشد مطلوب تری را خواهد داشت ولی به سایه و نور كم منازل نیز مقاوم است .     

تكثیر : ساقه هوائی در این گیاه وجود ندارد و برگ ها مستقیما از روی ساقه های زیرزمینی به نام ریزوم خارج می شوند . این گیاه را می توان به آسانی توسط ریزوم و قلمه برگ افزایش داد . تقسیم بوته و جدا كردن ریزوم در فصل بهار صورت می گیرد . زمانی كه گلدان به  صورت پر در آمده و ریزوم تمام گلدان را اشغال كرد گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می كنند . مزیت این روش در این است كه در نوع ابلق آن كه دارای حاشیه طلایی می باشند گیاهان جدید تولیدی ، دارای حاشیه طلایی خواهند بود .

در قلمه برگ ، برگ ها را به قسمت هایی به طول 10 سانتی متر بریده و در دمای 20- 18 درجه به صورت عمودی در محیط كشت (ماسه ) قرار می دهیم تا ریشه و جوانه نا بجا از محل بریده شده برگ ظاهر گردد . این روش تكثیر بسیار راحت است ولی چنانچه از گونه های ابلق استفاده گردد ، گیاهان جدید ایجاد شده دارای حاشیه طلایی نخواهند بود .